Konkurs „Ja i moje miasto dziś”

Piękno malowniczych uliczek, tajemnice zamkowych komnat, kociewskie motywy i gwara – co je łączy? Konkurs „Ja i moje miasto dziś”, w którym dzieci i młodzież przedstawiły swoimi oczami kociewski Gniew. Zabawa była częścią obchodzonego w Gniewie „Roku Tożsamości Kociewskiej”, nad którym honorowy patronat objął Urząd Miasta i Gminy Gniew.  Konkurs plastyczny zorganizował Zakład Produkcji Kruszyw, który zapewnił też atrakcyjne nagrody dla zwycięzców.

 

Technika był dowolna – zdjęcie, kolaż, pocztówka, komiks, rysunek, płaska praca ceramiczna, jak płaskorzeźba czy mozaika. Twórcze zadania konkursowe podzielone zostały na cztery kategorie do wyboru:

 

Ja i moje miasto dziś – zobrazowane w ujęciu architektonicznym lub ogólnym,

Moje miejsce – przedstawienie wybranego, ciekawego miejsca w gminie Gniew,

Pozdrowienia z Gniewu – zaprojektowanie kociewskiej pocztówki pokazującej piękno miasta,

Gniew na Kociewiu – stworzenie plakatu reklamowego Gniewu z użyciem kociewskiej gwary lub motywów ludowych.

 

Okazało się, że uczestnicy konkursu upatrzyli sobie nie tylko jeden z charakterystycznych punktów miasta, czyli zamek, ale wśród motywów konkursowych pojawiły się również m. in. boisko piłki nożnej czy stare miasto.

 

Kredki, farby, ołówki, wycinanki – techniki wykorzystywane przez uczniów były tak przeróżne, jak przeróżny jest sam Gniew. Aby odkryć jego oblicza, należało mocno poruszyć wyobraźnię! W pracach nie zabrakło nawiązań do tożsamości kociewskiej. Powstały piękne kolaże, pocztówki, rysunki, a nawet prace przestrzenne.

 

W konkursie zostało wyłonionych 28 zwycięzców – 14 laureatów z Gimnazjum w Gniewie oraz 14 ze szkół podstawowych w Gniewie, Gogolewie, Piasecznie i Tymawie. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy oraz nagrody główne: dla zwycięzców ze szkół podstawowych – twórcza wycieczka do Centrum Hewelianum w Gdańsku, a dla laureatów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – kreatywne warsztaty fotografii. Dla autorów wyróżnionych prac, nasz Zakład przygotował dodatkowe upominki – zestawy plastyczne oraz selfie-sticki do robienia sobie zdjęć.

 

Nagrody to jednak nie koniec niespodzianek! Najlepsze prace spotkało wyjątkowe wyróżnienie. Ich zdjęcia znalazły się na specjalnie przygotowanych tablicach wystawionych na Placu Grunwaldzkim w centrum Gniewu!

 

03-06.2015

Zobacz również:
Kronika Gniewskiej Rodziny

Kronika Gniewskiej Rodziny – zwycięskie prace

Konkurs pt. „Kronika Gniewskiej Rodziny” został rozstrzygnięty. Mamy przyjemność zaprezentować prace konkursowe naszych zdolnych młodych artystów.

Konkurs Kronika Gniewskiej Rodziny Experyment

Nauka poprzez eksperyment

Wyprawa do gdyńskiego Centrum Nauki Experyment była nagrodą dla młodych twórców, których prace zwyciężyły w konkursie „Kronika Gniewskiej Rodziny”. Nie zabrakło ciekawych doświadczeń i wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci.

Konkurs Kronika Gniewskiej Rodziny

Pomagamy odkryć ślady historii „z wczoraj”

Ruszyła już trzecia odsłona konkursu dla uczniów „Dla Gniewu: wczoraj, dziś i jutro”. W tym roku, przed młodymi artystami czeka nowe wyzwanie – zapoznanie się z historią Gniewu sprzed 40 lat i przedstawienie jej w twórczy sposób. Nadesłane prace posłużą do stworzenia księgi wszystkich Gniewian – „Kroniki Gniewskiej Rodziny”.