Pewnym krokiem w przyszłość – warsztaty dla gimnazjalistów

Jaką szkołę wybrać, by w przyszłości znaleźć atrakcyjne miejsce pracy? Co wytwarza się w lokalnych firmach oraz jak wyglądają najnowocześniejsze procesy produkcyjne? To pytania, na które wspólnie z młodzieżą próbowaliśmy odpowiedzieć podczas zorganizowanych przez nas warsztatów. Tym razem przybliżyliśmy działanie Zakładu ponad stu uczniom z gimnazjum i szkół średnich.

 

W naszych warsztatach, które odbyły się na przełomie maja i czerwca 2014 r. wzięli udział uczniowie klas ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Gniewu i okolic. Nastolatkowie z Gimnazjum im. gen. Józefa Hallera w Gniewie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ks. Henryka Mrossa w Gniewie i Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu zwiedzali Zakład, poznali proces produkcji keramzytu i dowiedzieli się jakie kwalifikacje są szczególnie pożądane przez pracodawców. Wyprawa po świecie keramzytu nie była zatem jedynie miłą przerwą w zajęciach lekcyjnych.

 

Młodzi ludzie to ogromny potencjał. Chcemy pomóc w jego aktywacji i pokazać, że o przyszłość można zadbać już teraz. Dlatego warsztaty stają się naszą małą tradycją – mówi Michał Bąkowski, zastępca menadżera Zakładu Produkcji Keramzytu.

 

Dzisiejsi pracodawcy szczególnie cenią sobie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Dlatego warto, aby uczniowie myśleli o właściwym kierunku już na etapie gimnazjum czy szkoły średniej. Jak najszybsze poznawanie nowych możliwości może zaowocować pomysłem na siebie w przyszłości.

 

Z ciekawości rodzi się kreatywność. Mamy nadzieję, że warsztaty zaciekawiły uczniów, pokazując im interesującą alternatywę dla dalszego kształcenia się – dodaje Michał Zawitowski, przewodnik młodzieży po kopalni posiadający uprawnienia wyższego dozoru górniczego. Istnieją zawody specyficzne, jeszcze mało popularne, ale bardzo potrzebne. Np. w naszej zakładowej kopalni, ale również w tych okolicznych, zatrudnieni są pracownicy z wykształceniem… górniczym, geodezyjnym i geologicznym. Ciekawe, może któryś z uczniów pójdzie tą drogą, i niebawem będzie pełnił dozór górniczy w naszej kopalni gliny?

 

Po warsztatach wszyscy uczniowie stali się bogatsi nie tylko w wiedzę, ale też i w upominki, które można było wygrać w mini-konkursie wiedzy o keramzycie i istniejącym już 40 lat Zakładzie. Po kilkugodzinnej wyprawie uczniowie podsumowywali wspólny wyjazd przy kiełbaskach z ogniska.

 

Warsztaty przeprowadzane w Zakładzie stają się z jednej strony ciekawą „tradycją” dla młodych ludzi, a z drugiej – kolejnym działaniem, które twórczo wpisuje się we wspólną historię Gniewu i naszego Zakładu.

 

05- 06.2014

Zobacz również:

Czas na młodzież! Warsztaty z Zakładem Produkcji Kruszyw

Dlaczego projektuje się ogrody na dachach budynków? Tego mogli dowiedzieć się uczestnicy kolejnych warsztatów zorganizowanych przez nasz Zakład.

Warsztaty Gniew 2016

Pomyśl o przyszłości już dziś – warsztaty dla gimnazjalistów

Czy w wieku gimnazjalnym warto już zastanawiać się nad swoimi zawodowymi perspektywami? Jak najbardziej! Poszerzaniu świadomości w tym zakresie poświęcone były warsztaty dla młodzieży, które odbyły się w Zakładzie Produkcji Kruszyw już po raz czwarty.

Warsztaty 2016 - Zaklad Produkcji Kruszyw

Majowe spotkania – warsztaty dla młodzieży

Decyzje, które mogą wpłynąć na przyszłe życie człowieka często podejmuje się już w gimnazjum. Pytania: Jaką szkołę wybrać? Jaki kierunek studiów zapewni stabilną i dobrze płatną pracę? Jakie rodzime firmy warte są uwagi? nurtują każdego młodego człowieka, który stoi przed dokonaniem ważnych, życiowych decyzji np. wyborze uczelni.