Nauka poprzez eksperyment

Wyprawa do gdyńskiego Centrum Nauki Experyment była nagrodą dla młodych twórców, których prace zwyciężyły w konkursie „Kronika Gniewskiej Rodziny”. Nie zabrakło ciekawych doświadczeń i wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci.

 

Cykl konkursów „Dla Gniewu: wczoraj, dziś i jutro”

 

Adresowany do uczniów szkół z miasta i gminy Gniew konkurs był III edycją cyklu „Dla Gniewu: wczoraj, dziś i jutro”, cieszącego się dużym zainteresowaniem ze względu na skłaniające do myślenia zadania
i atrakcyjne nagrody.

 

Kreatywna nagroda

 

Kreatywne zadania, zachęcające uczniów do odkrywania śladów przeszłości, wymagały równie kreatywnych nagród. Dlatego 26 laureatów konkursu udało się na wycieczkę do gdyńskiego Centrum Nauki Experyment, w którym odkrywanie wiedzy łączy się z zabawą w wyjątkowy sposób, tworząc niezapomnianą „mieszankę wybuchową” – w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

 

Zabawa i nauka

 

Jakie atrakcje czekały na młodych twórców? Mogli na przykład dowiedzieć się, jak będą wyglądali za 30 lat i odkryć tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu, stając się małą krwinką w wielkim sercu. Najbardziej podobała mi się komora serca, która była jednocześnie placem zabaw ze zjeżdżalnią – stwierdził Paweł Szumal z klasy II e gniewskiej Szkoły Podstawowej – autor pracy, której przyznano wyróżnienie specjalne.

 

Experyment odsłonił też przed uczestnikami wycieczki ciekawostki związane z przyrodą, pokazując jak wygląda proces ewolucji i powstawania nowych gatunków.

Finaliści konkursu mogli także poznać prawa fizyki z tej lepiej przyswajalnej – bo doświadczalnej – strony. Wywoływali tornada i wiry za pomocą specjalnie skonstruowanych tub, odkrywali też dźwięki, które potrafią wydobywać z siebie sople lodu. Właśnie one najbardziej zachwyciły Zuzannę Pomierską z IV klasy Szkoły Podstawowej z Tymawy.

 

Świetnie bawili się nie tylko uczniowie, ale także opiekunowie, którzy wybrali się na wycieczkę razem z nimi – każdy znalazł tu coś dla siebie.

 

Relacja z wycieczki – Szkoła Podstawowa w Gniewie

 

23.06.2016