Ten Zakład to także historia życia wielu osób. Przyjezdni rozpoczynali tu nowe życie i wnieśli tradycje ze swoich środowisk, a rodowici gniewianie byli otwarci, więc załoga szybko się zintegrowała. Wszyscy chcieli, by Gniew rozwijał się i stawał się
coraz piękniejszy.
Zdzisława Kusowska, uczestniczyła w budowie Zakładu.
Razem budujemy historię już od 40 lat
 • null

  Rusza budowa
  Przedsiębiorstwa
  Produkcji Keramzytu
  Gniew
1974
 • null

  Uroczyste otwarcie
  hali produkcji pustaków
1987
 • null

  Liczne modernizacje usprawniają proces produkcji
2001
 • null

  Jubileusz 40-lecia Zakładu
2014
1979
 • null

  Początki produkcji keramzytu
1996
 • null

  Nowy właściciel – Norweska firma Embra – początek przebudowy i modernizacji Zakładu
2010
 • null

  Gniewski keramzyt jest oferowany pod marką LECA
2016
 • null

  Przedsiębiorstwo zaczyna działać pod nazwą Zakład Produkcji Kruszyw

Prawie pół wieku – tyle czasu minęło od położenia fundamentów pod Zakład, który wrósł w krajobraz Gniewu, stając się częścią jego historii. W latach 70. do Gniewu zaczęli przybywać ludzie z całej Polski.
Na czas tych lokalnych migracji przypada budowa Przedsiębiorstwa Produkcji Keramzytu, które stało się symbolem solidarności nowo przybyłych osób, z rodowitymi mieszkańcami Gniewu.

Dzięki zaangażowaniu pracowników budowa Zakładu dobiega końca i produkcja keramzytu rusza „pełną parą”. Razem nie tylko wznoszą oni budynek, ale także wytrwale pracują na sukces Zakładu.
To dzięki nim jest on dziś jednym z najnowocześniejszych przedsiębiorstw produkujących keramzyt w Polsce i w Europie. W latach 80 zostaje otwarta hala produkcji pustaków – nowy produkt Zakładu. Po keramzyt i bloczki z keramzytu ustawiają się długie kolejki.

Z biegiem lat Zakład zmienia się dla Gniewu i jego mieszkańców – kolejni właściciele inwestują w rozwój technologii i ochronę środowiska. W 1996 r. Zakład przejmuje norweska firma Embra, co wiąże się z wprowadzeniem dalszych innowacji, m.in. z uruchomieniem instalacji elektrofiltra. Dzięki takim rozwiązaniom, Zakład działa jeszcze prężniej, funkcjonując w harmonii z otaczającą go przyrodą.

Nowe tysiąclecie oznacza nową epokę dla Zakładu. W 2000 roku odbywa się pierwsze zebranie załogi Optiroc Gniew Sp. z.o.o. Modernizacja naszego Przedsiębiorstwa objęła m.in. montaż nowego komina, uruchomienie 24-godzinnego monitoringu ochrony środowiska. W 2009 roku kontynuujemy nasze działanie pod marką Weber, zaś w 2017 r. powstaje spółka Leca Polska. Wszystkie te zmiany pozwoliły nam stać się Przedsiębiorstwem na miarę XXI wieku – nowoczesnym, a zarazem dbającym o swoje otoczenie. Czynnie bierzemy udział w rozwijaniu „ciała i ducha” mieszkańców Gniewu. Każdego roku organizujemy konkursy, dni otwarte i wiele innych wydarzeń, które poprzez wspólną zabawę integrują mieszkańców.

Nasza obecność w Gniewie to
0
dekady żywej historii
0
tysiecy dni wspólnie z Wami
0
tysięcy godzin odpowiedzialnego biznesu
0
milionów minut rozwoju technologicznego
0
miliarda sekund bycia razem z Wami
Ciąg dalszy budowania pozytywnej historii nastąpi!