„Seniorze, masz głos” – wspieramy gniewskich Seniorów

W swoich działaniach nie ograniczamy się do wspierania dzieci i młodzieży. Tym razem wspólnie z Gniewskim Uniwersytetem III Wieku postawiliśmy na działania adresowane do gniewskich seniorów. Starsi ludzi są szczególnie narażenie na wykluczenie i bariery, z którymi spotykają się każdego dnia, dlatego zostaliśmy sponsorem programu „Seniorze, masz głos”.

 

Projekt obejmował cykl spotkań, dyskusji, debat na temat  poprawy sytuacji seniorów w Gniewie, możliwości podjęcia wolontariatu, a także warsztatów z zakresu podejmowania inicjatyw lokalnych. Dodatkowo seniorzy mogli zapoznać się z nowymi technologiami poprzez kurs komputerowy oraz zajęcia z współczesnej bankowości.

 

Projekt trwał od marca do 30 czerwca 2014 r. Pierwsze spotkanie odbyło się w marcu, w ramach kawiarenki obywatelskiej, gdzie odbyła się dyskusja na temat „Czy Gniew jest miastem dla starszych ludzi”. W debacie uczestniczyło 50 słuchaczy Uniwersytetu III Wieku, a także władze miasta.

Kolejnym etapem projektu były warsztaty z debaty oksfordzkiej, podczas których uczestnicy poznawali  zasady takiej dyskusji.

 

Następnie  w maju odbyła się debata na temat inicjatywy lokalnej, podczas której Seniorzy spotkali się z władzami miasta i Gniewską Radą Organizacji Pozarządowych. Rozmowy dotyczyły takich tematów jak: „Co to jest inicjatywa lokalna? Jak się organizować i w jaki sposób pozyskiwać środki?

 

Ważnym elementem programu był cykl warsztatów komputerowych dla Seniorów, które prowadzone były przez uczniów gimnazjum. Podczas zajęć starsi uczniowie  poznawali m.in. tajniki funkcjonowania stron internetowych, zasady działania mediów społecznościowych, dostępu do „kultury przez internet”.

 

Projekt zamknęły czerwcowe spotkania z przedstawicielami banku „W świecie współczesnej bankowości”, podczas których Seniorzy szkolili się z zakresu bankowości internetowej, e-konta oraz możliwości korzystania z kart płatniczych.

 

03-06.2014

Zobacz również:
Festyn ŚDS Gniew, Maciejówka

Festyn sportowy ŚDS w Gniewie

Po raz drugi Środowiskowy Dom Samopomocy w Gniewie zorganizował festyn sportowy integrujący niepełnosprawnych podopiecznych samej placówki oraz innych zaprzyjaźnionych ośrodków. My też tam byliśmy 🙂

Piękno tkwi w szczegółach – konkurs „Kalendarz Gniew 2015”

Słońce złapane w pajęczą sieć, bociany na dachu piekarni, pełen uroku detale gniewskich uliczek – zdjęcia do kalendarza „Gniew 2015” pokazują, że piękno naszego miasta tkwi w przyrodzie i architekturze.